Prevencia a podpora imunity ako ochrana proti ochoreniu COVID-19

 

V období, keď sme vystavení vírusom a infekciám je podpora imunity mimoriadne dôležitá. Akým spôsobom vieme našu imunitu podporiť?

 

 

 

 

  • ZDRAVÁ VÝŽIVA - prispieva k úprave črevnej flóry, tzv. mikrobiómu, ktorý je dôležitý pre imunologické procesy v tele.
  • VITAMÍN C – posilňuje prirodzené obranné schopnosti tela. Ovplyvňuje rôzne imunitné funkcie podporením funkcie a aktivity bielych krviniek a zvýšením hladiny interferónov, protilátkových odoziev, hladiny protilátok a vylučovania týmusových hormónov, ktoré sú dôležité pre zdravý imunitný systém. Dostatočný príjem vitamínu C vieme zabezpečiť stravou, prípadne suplementáciou. Suplementy je dôležité užívať v odporúčaných dávkach. Nadbytok vitamínu C, ktorý do tela dostaneme umelými prípravkami vo vysokých dávkach, ohrozuje naše telo tvorbou obličkových kameňov.
  • VITAMÍN D – podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže mať nedostatok vitamínu D vplyv na imunitný systém, pretože vitamín D hrá imunomodulačnú úlohu a zvyšuje vrodenú imunitu reguláciou expresie a sekrécie antimikrobiálnych peptidov, čo zvyšuje obranyschopnosť slizníc. Vitamín D získame vystavením pokožky slnku, ale taktiež zo stravy (mäso, ryby, vajcia, atď), prípadne výživovými doplnkami s obsahom vitamínu D. Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, môže sa v tele hromadiť. Na rozdiel od vitamínu C (vitamín rozpustný vo vode), ktorý môžeme z tela vyplaviť močením, pre telo neexistuje jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť nadbytočného vitamínu D. To môže viesť k negatívnym účinkom, ako je hromadenie vápniku v krvi (hyperkalcémia).
  • ZINOK – je stopový prvok, ktorý sa nachádza v niektorých potravinách (napr. ustrice, mäso, strukoviny, tekvicové semiačka) a pomáha správnej funkcii imunitného systému. Zinok je súčasťou takmer stovky enzýmov a tiež hormónov, bez ktorých sa nevyvíjajú a nedozrievajú T-lymfocyty, biele krvinky, tvoriace základ imunitného systému. Zinok ovplyvňuje viacero aspektov imunitného systému. Je rozhodujúci pre normálny vývoj a funkciu buniek sprostredkujúcich vnútornú imunitu.

 

Ani dobrá imunita však nie je zárukou, že Vás toto ochorenie neprekvapí ťažkým priebehom. Preto je veľmi dôležité dbať na základnú prevenciu, ku ktorej patrí:

 

      Časté a dôkladné umývanie rúk

      Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti

      Nedotýkať sa rukami tváre

      Dodržiavanie respiračnej hygieny

      Sledovanie svojho zdravotného stavu

      Správne používanie ochranných pomôcok

      Sledovanie aktuálnych opatrení

 

Buďme zodpovední voči sebe aj voči svojmu okoliu, dodržiavajme opatrenia a starajme sa o svoje zdravie.